Szpilki i kultura – moje przemyślenia na temat obuwia

Myślę, że w naszym społeczeństwie w XXI wieku większość kobiet chce wyglądać na szczupłe. Ale nie zawsze tak było. Nawet dzisiaj w wielu innych krajach, takich jak Chiny czy na Bliskim Wschodzie, większa sylwetka jest postrzegana jako piękniejsza, ponieważ kobiety te wyglądają bardziej kobieco, mają bardziej rozwinięte piersi i tyłek, wyglądają tam na zdrowsze i mogą mieć więcej dzieci, rzadko kiedy noszą więc szpilki na wysokim obcasie. Ale w większości krajów Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii i w telewizji w Stanach Zjednoczonych, w internecie (na przykład https://zoio.pl/obuwie/szpilki) i w ogólnym gronie znanych osobistości ciągle lansuje się wizję szczupłej piękności. Choć w przeciwieństwie do wielu miejsc w Chinach i na Bliskim Wschodzie, kraje te nie mają problemu z jedzeniem.

szpilkiWielu kobiet Zachodu chce przestrzegać tej mody, więc idzie na dietę i zajmuje się ćwiczeniami… ale wiele z nich może wybrać chirurgię plastyczną, czy odchudza się tak intensywnie że nabywa choroby takie jak anoreksja i bulimia. Ale przez większość czasu ubierają się, aby wyglądać na tak najwyższe i najszczuplejsze, jak to możliwe. Dlatego tutaj wymyślono wysokie szpilki, wielu twierdzi, że odpowiedzialne za nie są Francja czy Włochy. Obcasy powodują, że kobieta jest wyższa i szczuplejsza. Dlatego te buty są uwielbiane przez kobiety, dodając parę centymetrów do ich wysokości. Oczywiście panie są średnio niższe od mężczyzn, a te dodatkowe centymetry są ważne – na przykład zwiększają ich pewność siebie w pracy.

Inne odchudzanie ma tendencję do tworzenia opiętych ciuchów – wyglądasz jakbyś wcisnęła się w ciuch o rozmiar za mały, mogą tworzyć efekt, „wylewania się”. Wysokie szpilki za to dostępne są w praktycznie wszystkich rozmiarach, a jednocześnie wywierają nacisk na kręgosłup, tak byś przestała się garbić.

Szpilki na wysokim obcasie są również częścią formalnego ubioru w naszej kulturze. Jeśli nosisz buty do tenisa, krótkie spodenki i koszulkę, wyglądasz na wygodną i zrelaksowaną, ale dodając wysokie obcasy nagle staniesz się o mile bardziej elegancka. Dodają kobiecy akcent do praktycznie każdych spodni. Wprawdzie wywierają nacisk na kręgosłup, ale jesteś w nich piękna i dumna. Szpilki sprawiają, że twoje nogi są bardziej widoczne i podkreślą twoją zgrabną figurę i tyłek. I w końcu nie są drogie. W zamożnych krajach Zachodu można kupić łatwo tanie szpilki online!